Co to jest żywność ekologiczna

Co to jest żywność ekologiczna?

Zdrowe odżywianie stało się od jakiegoś czasu modą. Jednak warto wprowadzić do swojego życia zdrowe produkty, aby w przyszłości uniknąć problemów z chorobami, które są konsekwencją jedzenia mocno przetworzonej żywności.

Jak jeść zdrowo?

Zdrowe odżywianie nie oznacza wcale spożywania produktów, które są oznaczone jako „zdrowe”. Producent produktów może takiego oznaczenia używać, kiedy tylko chce, dlatego nieco nagina ono rzeczywistość. Tak naprawdę wiele „zdrowych” produktów nie ma nic wspólnego z naszym zdrowiem i nie pomaga naszemu organ izmowi. Oznaczanie produktów, jako zdrowych, jest pewnym chwytem marketingowym, ponieważ każdy produkt, który jest sprzedawany, nie może powodować uszczerbku na życiu i zdrowiu, więc jest zdrowy.

Skąd więc wziąć prawdziwą zdrową żywność? Możemy mieć pewność, że naprawdę zdrowa, jest żywność ekologiczna. Działa ona pozytywnie na nasz organizm i dba o jego stan. Eko jedzenie co prawda jest nieco droższe, jednak za cenę idzie jakość, dlatego warto czasem jednak kupić kilka produktów ze specjalnym oznaczeniem eko, niż kupić coś, co niby jest zdrowe, jednak nic nam nie pomoże.

Dlatego w odpowiedzi na wcześniej postawione pytanie, wystarczy powiedzieć sobie, że aby jeść zdrowo, wystarczy starać się kupować produkty, które są oznaczone specjalnym oznaczeniem. Najprościej będzie poszukiwać eko listka, czyli listka złożonego z gwiazd na zielonym tle. Właśnie takim oznaczeniem są oznaczani rolnicy produkujący ekologiczną, czyli najzdrowszą żywność.

Co to jest żywność ekologiczna?

Jeśli jemy, to chyba czasem warto wiedzieć co. Nie zawsze to, co widzimy, potrafi oddać prawdziwy charakter produktu. Dlatego w pewien sposób prawo wpłynęło na to, co się dzieje akurat w tym obszarze rolnictwa, który promuje siebie, jako ekologiczny i unormowało prawnie termin, jakim jest jedzenie ekologiczne.

Teraz, jeśli jakiś rolnik chce promować siebie, jako tego, który produkuje coś eko, to powinien zgłosić się do odpowiedniego urzędu, który następnie zbada gospodarstwo i po pozytywnym zaopiniowaniu gospodarstwa, nada mu znak eko jedzenia.

Żeby stać się ekologicznym gospodarstwem, należy spełnić kilka warunków, których bardzo skrupulatnie się pilnuje. Przede wszystkim taka ekologiczna żywność nie powinna posiadać w sobie pestycydów, a na niej nie powinny istnieć żadne ślady stosowania sztucznych nawozów, czy innych chemicznych środków. Każda chemiczna ingerencja w rozwój roślin jest uznawana, za taką, która negatywnie wpłynie na jedzenie. Dlatego rolnicy powinni unikać stosowania sztucznych nawozów, oprysków i tak dalej. Bardzo należy uważać także na to, na jakiej jakości ziemi są uprawiane rośliny, a także jakiej jakości znajduje się woda w okolicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ to wszystko wpływa na rosnące rośliny.

Dla rolnika najlepiej będzie, jeśli rośliny i glebę będzie wspomagać za pomocą naturalnych nawozów, czyli na przykład obornika i tak dalej. Są to metody, które nie wpłyną negatywnie na proces wzrastania roślin.

Zwracaj uwagę, co kupujesz

Już jakiś czas temu stwierdzono, że zbyt duża ilość mocno przetworzonych artykułów spożywczych negatywnie wpływa na nasze ciało i zdrowie. Dlatego powinniśmy wspierać lokalnych rolników, którzy produkują ekologiczną żywność i kupować od nich produkty. Naprawdę możemy mieć pewność, że pilnują oni norm, ponieważ każdego roku muszą przejść specjalną kontrolę i nowe nadanie znaku zielonego listka.

Ekologiczne żywienie niekoniecznie musi być niedostępne dla każdego z nas. Większość mówi tak, zwracając uwagę na ceny. Jednak czasem można zaoszczędzić na czymś, co jest dla nas niepotrzebne, a spróbować właśnie kupowania ekologicznych produktów.
Każdy z nas kiedyś będzie wdzięczny rolnikom i sobie za to, że może właśnie z takich produktów korzystać. Jeśli więc ktoś chciałby czuć się lepiej i zdrowiej, to właśnie tak powinien się odżywiać. Eko żywność jest naprawdę dobra!

Zdrowe słodycze dla dzieci

Zdrowe słodycze dla dzieci. Jakie wybrać?

Mówi się, że cukier to „biała śmierć” i jest w tym sporo racji – duża ilość cukru w diecie bywa zgubna. Cukier nie dostarcza organizmowi żadnych cennych składników odżywczych, a mimo to jest dodawany do praktycznie każdego produktu żywnościowego na rynku. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile może nas kosztować każda niewinna, słodka przyjemność?
Cukier – podobnie jak tłuszcz – zwiększa poziom cholesterolu. Powoduje nadciśnienie tętnicze. Niszczy strukturę kolagenu, co skutkuje zaostrzeniem zapalenia stawów i przyspieszeniem procesów starzenia się skóry. Hiperglikemia (nazbyt wysoki poziom cukru we krwi) prowadzi nieuchronnie do uszkodzenia mięśnia sercowego. A to wszystko, to tylko kilka możliwych skutków zbyt dużej ilości cukru w diecie.

Skutki spożywania cukru przez dzieci

Nadmiar spożywanego cukru jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Wywołuje on znaczną nadpobudliwość ruchową, która trwa jednak zaledwie moment – chwilę później następuje gwałtowny spadek energii i całkowity brak koncentracji. Ponadto dieta bogata w cukier to prosta droga do otyłości. Zatem kiedy dziecko zamiast dokończyć obiad, sięga po wafelka, to znak – czas na zmiany w żywieniu!

Zdrowe zmiany

Zdrowych nawyków żywieniowych należy uczyć się od dziecka – wtedy będzie to najłatwiejsze i najprzyjemniejsze. Jeśli w przyjazny sposób nauczymy nasze dzieci, jak smakują prawdziwe, zdrowe, słodkie przekąski, istnieje mniejsze ryzyko, że jako już dorośli ludzie zaczną z wielką ochotą jeść sklepowe batoniki, z niekończącym się składem.

TOP 5 ZDROWYCH SŁODYCZY DLA DZIECI

  1. Fasolowe praliny – pyszny deser złożony z fasoli adzuki, suszonych daktyli bez pestek, wiórków kokosowych i mleka ryżowego
  2. Sałatka owocowa – zdrowa i kolorowa! Możesz dodać do niej ulubione orzechy, syrop daktylowy i przyprawić cynamonem. Pycha!
  3. Inna panna cotta – żeby zachwycić się jej smakiem potrzebujesz jedynie szklanki mleka roślinnego, pół szklanki kaszki orkiszowej i garści ulubionych owoców.
  4. Koktajl jaglany – kasza jaglana, mleko roślinne, banan, trochę soku z cytryny i ulubione owoce. To wszystko blendujemy i zachwycamy się smakiem.
  5. Domowe ciasteczka – czyli takie, w których cukier zastąpią daktyle, orzechy lub ewentualnie syrop. Jeśli dodatkowo upieczesz je w ciekawych foremkach, to sukces w postaci zadowolonego dziecka jest murowany!

Podwieczorki i drugie śniadania powinny być szczególnie przyjemne. To często momenty, podczas których spotykamy się razem przy stole, dlatego warto zadbać o to, by prócz niezaprzeczalnej wartości, jaką jest sam czas spędzony wspólnie na rozmowie, podawać naszym najbliższym tylko pyszne i pełne wartości odżywczych desery czy ciasta. Stosując się do tych zasad unikniemy wyrzutów sumienia, które w przeciwieństwie do słodkich przekąsek naszych maluchów, mogą okazać się naprawdę gorzkie.